Range of motion

Lars OlesenAf mindre end 1 min læsning

I styrketræning vil full range of motion ofte være et udtryk, der kommer i spil for korrekt udførsel af en øvelse. Du kan bruge det som en træningsmetode at variere din ROM.

På Vejle Idrætshøjskole er vi ved at beskrive forskellige metoder til træning. Denne side er under udarbejdelse. Hvis du vil hjælpe med beskrivelsen, så er det meget værdsat.

Regressive range of motion

21’s

  • Først kører du 7 reps, med fuldt bevægelsesudslag.
  • Derefter kører du 7 reps, i den svageste del af bevægelsesudslaget.
  • Endelig kører du 7 reps i den stærkeste del af bevægelsesudslaget.

1 1/4 rep

Læs mere om metoder til hypertrofi.

Lars Olesen

Cand. scient. i idræt og idrætshøjskolelærer

Lars er cand.scient. i Idræt og Sundhed fra Syddansk Universitet (SDU) og har siden 1999 arbejdet professionelt med formidling af træningsvidenskab. Som mangeårig underviser på Vejle Idrætshøjskole og ansvarlig for uddannelse af fitnessinstruktører hos Bevæg Dig For Livets Foreningsfitness, kombinerer han den nyeste fysiologiske forskning med praktisk erfaring for at gøre videnskabelig træningsviden tilgængelig og anvendelig for alle - uanset niveau.

Kommentarer